Every year at BWYA the last day of school is a time of celebration and reflection on the success of the recent past. Each of our campuses hosts their own special ceremonies at this time of year, during which students who have demonstrated excellence, passion for their studies and school community, as well as a commitment to improving themselves and the lives of others, are presented with certificates and trophies in recognition.

Here at BWYA we are proud of all our students but a special mention goes to everyone who won an award this year. You can find a full list of each of the award winners below.

BWYA Primary School Awards

Upper Primary School

Grade 3 Language Arts Award
Alicia Jakobsson
Emily Jai
Vivian Fu

Grade 3 Mathematics Award
Gina Wang
Richard Deng
Sean Chai

Grade 3 Unit Of Inquiry Awards
George Bi
Andy Qi
Yi Feng Wang

Grade 3 Art Award
Nena Zirui

Grade 3 Art Improvement Award
Amna Mohammed

Grade 3 PE Awards
Elvis Soulang
Miranda Zheng

Grade 3 Music Award
Isabella Yang

Grade 3 Music Improvement Award
Clara Hu

Grade 3 Chinese Award
Sophia Jia

Grade 3 Chinese Improvement Award
Michelle Cao

Grade 3 Principal’s Award
Lee Li

Grade 4 Language Arts Award
Mandy Li
Alisa Ge
Si Yuan Chen

Grade 4 Mathematics Award
Mandy Li
Tim Wan
Mini Ma

Grade 4 Unit Of Inquiry Award
Jerry Cai
Tim Wan
Mary Da

Grade 4 Art Award
Jenny Zhang

Grade 4 Art Improvement Award
Jonathan Huang

Grade 4 PE Award
Jerry Cai
Sunny Qian

Grade 4 Music Award
Bing He

Grade 4 Music Improvement Award
Si Yuan Chen

Grade 4 Chinese Award
Jenny Zhang

Grade 4 Chinese Improvement Award
Emma Yin

Grade 4 Principal’s Award
Dora Mu

Grade 5 Language Arts Award
Eric Ryu
Ivy Yang

Grade 5 Mathematics Award
Moran Liu
Tina Guan

Grade 5 Unit Of Inquiry Award
Nini Duan
Sally Hu

Grade 5 Art Award
Rosy Wang

Grade 5 Art Improvement Award
Kenny Wang

Grade 5 PE Award
Sampson Wang
Cathy Liu

Grade 5 Music Award
Cherry Qin

Grade 5 Music Improvement Award
Peter Lu

Grade 5 Chinese Award
Cathy Liu

Grade 5 Chinese Improvement Award
Eric Qi

Grade 5 Principal’s Award
Alice Feng

BWYA Secondary School Awards

Lido Campus

LidoAwards

Best Effort In English Award
Claire Luo, G6R
Joseph Wan, G7R
Mia Zhang, G7P
Tony Li, G8R
Laura Zhou, G8P
John Wang, G9R
Roxy Wang, G10R
Tuttler Zhou, G10P

Best Effort In Chinese Award
Sarah Wang, G6R
Tracy Ge, G7R
Angela Liu, G7P
Kitty Zhao, G8R
Alsa He, G8P
Evelyn Jiang, G9R
Owen Li, G10R
Christina Wei, G10P

Best Effort In Maths
Sally Wang, G6R
Judy Tang, G7R
Angel Xu, G7P
Dylan Du, G8R
Ethan Han, G8P
Chris Zhang, G9R
Simon Wang, G10R
Sabrina Guo, G10P

Best Effort In Humanities Award
Evelyn Jiang, G9R
Kiki Zhang, G10P

Best Effort In Social Studies Award
David Chai, G6R
Judy Tang, G7R
Crystal Yan, G7P
Tony Li, G8R
Alsa He, G8P

Best Effort In Global Perspectives Award
Lily Li, G9R
May Xu, G10R

Best Effort In Global Literature Award
Evelyn Jiang, G9R
Thalia Guan, G10R
Tuttler Zhou, G10P

Best Effort In Physics Award
Thalia Guan, G10R
Christina Wei, G10P

Best Effort In Science Award
Coco Liu, G6R
Henry Li, G7R
Steven Su, G7P
Eva Deng, G8R
Ethan Han, G8P
Lily Li, G9R

Best Effort In Design, ICT Or PD Award
Susie Zhou, G6R
Anita Cao, G7R
Angel Xu, G7P
Kitty Zhao, G8R
Celia Peng, G8P
John Wang, G9R
Scarlett Ying, G10R

Best Effort In PE
David Chai, G6R
Nemo Zhang, G7R
Thomas Liu, G7P
Merry Kim, G8R
Ethan Han, G8P
Evelyn Jiang, G9R
May Xu, G10R
Anna Sun, G10P

Best Effort In Art Or Music
Sisi Qin, G6R
Wendy Wang, G7R
Eva Deng, G8R

Best Effort In Reading
David Chai, G6R
Anita Cao, G7R
Crystal Yan, G7P
Merry Kim, G8R
Adam Xu, G8P

Homeroom Most Successful Award
Sally Wang, G6R
Nina Qiao, G7R
Peter Tian, G7P
Merry Kim, G8R
Celia Peng, G8P
Johnny Yao, G9R
Thalia Guan, G10R
Christina Wei, G10P

Wangjing Campus Pastoral Awards

WJAwards

Grade 6 Outstanding Student Award
Samuel Wang, G6B
Paul Kim, G6G
Sophia Liu, G6Y

Grade 6 Most Improved Student Award
Dawei Qiao, G6B
Dream Yu, G6G
Kitty Wang, G6Y

Grade 7 Outstanding Student Award
Jessica Zhai, G7B
Christina Zhang, G7G
Alex Li, G7Y

Grade 7 Most Improved Student Award
Jerry Zhu, G7B
Ryan Zhang, G7G
Richard Wang, G7Y

Grade 8 Outstanding Student Award
Sophie Zhang, G8B
Martina Zhang, G8G
Sissi Chen, G8Y

Grade 8 Most Improved Student Award
Jonathan Wei, G8B
Tak Woo, G8G
Tom Ni, G8Y

Grade 9 Outstanding Student Award
Syndey Wong, G9B
Cherry Yan, G9G
Yumin Cho, G9Y

Grade 9 Most Improved Student Award
John Li, G9B
Maria An, G9G
Alina Temutsilekhu, G9Y

Grade 10 Outstanding Student Award
Stephanie Choi, G10B
Penelope Zhang, G10G
Clement Wang, G10Y
George Gao, G10Y

Grade 10 Most Improved Student Award
Jack Long, G10B
Michael Hao, G10G

DP1 Outstanding Student Award
Angel An, DP1B
Brian Han, DP1G
Ryan Kim, DP1Y

DP1 Most Improved Student Award
Ben Yang, DP1B
Vivian Cai, DP1G
Kyomin Park, DP1Y

Wangjing Campus Academic Awards

English Awards
Grade 6 Excellent Award, Sophia Liu
Grade 6 Most Improved Award, Harley Huang
Grade 7 Excellent Award, Myriam Schneider
Grade 7 Most Improved, Amanda Chen
Grade 8 Excellent Award, Sophie Zhang
Grade 8 Most Improved Award, Nicole Xu
Grade 9 Excellent Award, Annie Wang
Grade 9 Most Improved Award, Willy Lee
Grade 10 Excellent Award, Benjamin Li
Grade 10 Most Improved Award, Wendy Fan
DP1 Excellent Award, Patricia Moltzen
DP1 Most Improved Award, Brian Han

PE Awards
Grade 6 Excellent Award, Ella Wang
Grade 6 Most Improved Award, Simon Cho
Grade 7 Excellent Award, Helen Zhang
Grade 7 Most Improved Award, Alex Li
Grade 8 Excellent Award, Eric Song
Grade 8 Most Improved Award, Sissi Chen
Grade 9 Excellent Award, Sonny Tang
Grade 9 Most Improved Award, Syndey Wong
Grade 10 Excellent Award, Clement Wang
Grade 10 Most Improved, Wendy Fan

Athletics Director Awards
MVP Award, Mehdi Izadi
Active Participation Award, Alice Wen

Mathematics Awards
Grade 6 Excellent Award, Sarah Li
Grade 6 Most Improved Award, Meiting Yang
Grade 7 Excellent Award, Christina Zhang
Grade 7 Most Improved Award, Lucas Lu
Grade 8 Excellent Award, Kelly Yang
Grade 8 Most Improved Award, Bubble Yu
Grade 9 Excellent Award, Tim Zhou
Grade 9 Most Improved Award, Jane Hwang
Grade 10 Excellent Award, Wendy Fan
Grade 10 Most Improved, Candy Li
DP1 Excellent Award, Ryan Kim

Arts Awards
Grade 6 Music, Elsa Gao
Grade 6 Drama, Paul Kim
Grade 6 Visual Arts, David Qiao
Grade 7 Music, Alex Li
Grade 7 Drama, Lorry Xu
Grade 7 Visual Arts, Lucas Lu
Grade 8 Music, Yolanda Jin
Grade 8 Drama, Sophie Zhang
Grade 8 Visual Arts, Amanda Ren
Grade 9 Music, Syndey Wong
Grade 9 Drama, Jane Hwang
Grade 9 Visual Arts, Cherry Yan
Grade 10 Music, Jenny Fang
Grade 10 Drama, Penelope Zhang
Grade 10 Visual Arts, Melanie Gao

Modern Foreign Languages Award
Grade 9 German Excellence Award, Cherry Yan
Grade 9 German Most Improved Award, Charles Li
Grade 10 German Excellence Award, Benjamin Li
Grade 10 German Most Improved Award, Natalie Fang
Grade 9 Spanish Excellence Award, Ines Belkhodja
Grade 9 Spanish Most Improved Award, Cici Cheng
Grade 10 Spanish Excellence Award, Amanda Zhang
Grade 10 Spanish Most Improved Award, Wendy Fan
Grade 9 Korean A Excellence Award, Seoyun Kwon
Grade 10 Korean A Excellence Award, Leah Park
Korean B Excellence Award, Kay Yang
DP1 Korean Award, Angel An

Chinese Language Awards
Grade 6 Chinese Language B Award, Samuel Wang
Grade 7 Chinese Language B Award, Praise Kolade
Grade 8 Chinese Language B Award, Cilinia Kim
Grade 9 Chinese Language B Award, Yumin Cho
Grade 10 Chinese Language B Award, Usman Aliyu
Grade 6 Chinese Language A Award, Sophia Liu
Grade 7 Chinese Language A Award, Henry Wang
Grade 8 Chinese Language A Award, Alysa Zhu
Grade 9 Chinese Language A Award, Tina Han
Grade 10 Chinese Language A Award, Michael Qiu
DP1 Chinese Language A Award, Louise Lu

Design & Technology Awards
Grade 6 Excellent Award, Sophia Liu
Grade 6 Most Improved Award, David Qiao
Grade 7 Excellent Award, Sofia Strelnikova
Grade 7 Most Improved Award, Lucas Lu
Grade 8 Excellent Award, Kelly Yang
Grade 8 Most Improved Award, Bubble Yu
Grade 9 Excellent Award, Cici Cheng
Grade 9 Most Improved Award, Seoyun Kwon
Grade 10 Excellent Award, Longer Wang
Grade 10 Most Improved, Clement Wang

Science Awards
Grade 6 Excellent Award, Jade Shi
Grade 6 Most Improved Award, Amy Li
Grade 7 Excellent Award, Jerry Zhu
Grade 7 Most Improved Award, Connie Chen
Grade 8 Excellent Award, Bubble Yu
Grade 8 Most Improved Award, Tak Woo
Grade 9 Excellent Award, Tim Zhou
Grade 9 Most Improved Award, Willa Wei
Grade 10 Excellent Award, Esther Yang
Grade 10 Most Improved, Jenny Fang
DP1 Chemistry Award, Michael Yang
DP1 Biology Award, Vivian Cai
DP1 Physics Award, Brian Han
DP1 Excellence Award, Jasmine Guo

Individual And Societies Awards
Grade 6 Most Dedicated To Subject Growth Award, Harley Huang
Grade 6 Excellent Performance Award, Enqiang Yuan
Grade 7 Most Dedicated To Subject Growth Award, Ella Zhang
Grade 7 Excellent Performance Award, Beta Chen
Grade 8 Most Dedicated To Subject Growth Award, Cindy Xing
Grade 8 Excellent Performance Award, Sophie Zhang
Grade 9 Most Dedicated To Subject Growth Award, Franklin Xiong
Grade 9 Excellent Performance Award, Cherry Yan
Grade 10 Most Dedicated To Subject Growth Award, Jenny Ding
Grade 10 Excellent Performance Award, Penelope Zhang
DP1 Award For Business And Management, Christina Xu
DP1 Award For Economics, Ryan Kim
DP1 Award For Geography, Brian Han
DP1 Award For History, Olivia Zhang